YazKitap

Ücretsiz Kitap Çıkarmak

Ücretsiz Kitap Çıkarmak İsteyenler. Bu Yazı Sizin İçin.

Eğer sizin de bir kitap hayaliniz varsa ve kapak tasarımı, dizgi, mizanpaj konularında yardıma ihtiyacınız varsa, sizin için seve seve bu hizmeti bionluk güvencesiyle verebiliriz  Kitabınızın kapağını ve mizanpajını birlikte çalışır, kitabınız onay alana kadar destek vermeye devam ederim. Freelancerlerimiz ile iletişim kurabilirsiniz.

Ücretsiz Kitap Çıkarmak

Peki, bu nasıl oldu? Normal yollardan bir yayınevine kitabınızı bastırmak istediğinizde karşınıza çıkacak olan maddi manevi bir yığın yük bulunmaktadır. Hem baskı maliyetinin tamamını ya da bir kısmını ödemeniz hem uzunca bir zaman sürecin tamamlanması için sabretmeniz hem de resmi işlemler için biraz adımlamanız gerekirdi. İşte sizi tüm bunlardan kurtaracak bir sisteme sahip Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık. Başlamadan önce bilmelisiniz ki bu yazı bir tanıtım yazısı değildir. Kendi kitabımı yayınlama sürecimi sizlere anlatmak ve ücretsiz kitap çıkarmak dileyen kişilere yardımcı olabilmek adına hazırlıyorum bu yazıyı.

Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık Nedir?

Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık, kısa adı ile KDY, kitapyurdu.com tarafından oluşturulan “Print on Demand” sistemi ile çalışan bir yayınevidir. Hiçbir sınırlama olmaksızın herkesin kitaplarını bastırabileceği ve bunun için diğer yayınevlerinin talep ettiği hiçbir külfeti talep etmeyen bir yayınevi… Kitabınızı, evinizden ayrılmadan satışa hazır hâle getirebileceğiniz harika bir sisteme sahip olan Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık, aynı zamanda telif hakkı ödemelerinde de bulunabilecek en bonkör yayınevi: Kitabınızın satışından %50 telif kazanabiliyorsunuz. Fakat kitabınız sadece kitapyurdu.com üzerinden satın alınabiliyor. Ama neden?

Print on Demand Nedir?

İlk olarak Amazon tarafından kullanılan bir anlık baskı sistemidir. Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık, Türkiye’de bu sistemi kullanan ilk ve tek yayınevidir. Kitaplarınız satışa çıktığında diğer yayınevleri gibi toplu bir baskı almaz. Bir sipariş geldiğinde anında baskıyı alır ve müşteriye gönderir. Yani o gün kitabınızdan on kişi birer tane sipariş verirse, sadece o on kişi için on kitap aynı gün saniyeler içinde hızla basılır ve gönderilir. Bu nedenle kitaplarınız kitabevlerinde satışa çıkarılmaz. İnsanlar yalnızca kitapyurdu.com üzerinden sipariş verebilirler. Aslında kitabınız için hiçbir masraf ödemiyor olmanızın ve satışlardan %50 telif alabiliyor olmanızın sebebi de bunlardır.

Neden Kitabevlerinde Kitabım Olmasın? Neden Başka Bir Yayınevini Değil De Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık’ı Kullanayım?

Diğer yayınevleri kitabınızdan 1000 adet basabilir ve bunların bir kısmını size vererek geri kalanının dağıtımını yapacağını taahhüt edebilir. Kendi arkadaş çevremde yaşadığım deneyimlerle şunu ifade edebilirim ki tüm Türkiye’de kitabınızın raflarda olması verilen tüm sözlere rağmen oldukça zor olacaktır. Ayrıca sizden başlangıç olarak resmi işlemlerin külfetinin ardından kitabınızın baskı maliyetinin hatırı sayılır bir kısmını veya tamamını isteyeceklerdir. Tüm maddi yükü siz taşımanıza rağmen satışlardan telif payınız ise en fazla %10 olacaktır. Kitabevlerinde edebiyat kitaplarının popüler kitaplardan ayrılmasının zor olduğu günümüzde 1000 kitap bastırıp insanlara raflardan ulaşmak ütopya gibi geliyor bana. Ayrıca kitabınız kaç adet bastığını ve ne kadar telif ücreti hak ettiğinizi öğrenmek aylar alacaktır.

Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık’ta Süreç Nasıl İşliyor?

Birinci Aşama: Eser Başvurusu

Öncelikle elbette kitabınızın dosyası bir Word belgesinde hazır olmalı. Ardından Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık sitesine üye olmalısınız. Eğer kitapyurdu.com üyeliğiniz varsa bu üyeliği de kullanabilirsiniz. Sizi harika hazırlanmış sade bir sistem karşılayacak. Eser başvurusu kısmına giderek öncelikle eser bilgilerinizi, eserin detaylarını, yazar bilgilerini giriyorsunuz. Ardından hazırladığınız kitabın türüne göre boyut ve kağıt türünü seçerek onaya gönderiyoruz. Fakat henüz eseriniz kontrol sürecine alınmayacak. Öncelikle yapılması gereken bir işlem daha var.

İkinci Aşama: Sözleşme ve Gerekli Belgelerin Yüklenmesi

Eser başvurusu tamamlandıktan sonra eserlerim sayfanızda kitabınızı göreceksiniz. Buradan sözleşmeyi indirmeniz gerekiyor. Sözleşmeyi yazdırarak son sayfasınız imzaladıktan sonra taratıp sisteme evrak yükle kısmından yüklüyoruz. Fakat yüklememiz gereken iki evrak daha var. E-devlet üzerinden alınabilen İkametgâh Senedi ve Nüfus Kayıt Örneğinizi de sisteme sözleşme ile birlikte yüklemelisiniz.

Üçüncü Aşama: Edisyon Onayı

Gerekli evraklar yüklendikten sonra KDY editörleri kısa bir sürede dosyanızı kontrol ediyor. Eğer tashih hataları yani yazım ve noktalama hataları ya da intihal yani başka bir eserden çalıntı tespit esilmesiyse bir sonraki aşama için onay veriliyor. Anacak herhangi bir tashih hatası tespit edilirse ilk red mailinizi alıyorsunuz. Gelen mailde dosyanızada ne tür hatalar olduğuna dair verilen örnekler eşliğinde ne yapmanız gerektiği ifade ediliyor. Örneğin tashih hataları mevcut ve iyi bir kontrol yapmadan, hatalarla yeniden yüklediniz dosyanızı. Bu sefer ikinci bir red daha alıyorsunuz ve daha dikkatli olmanız rica ediliyor. Bu son şansınız. Başka bir gözden yardım alın çünkü insan kendi hatalarını görmekte çok zorlanıyor. Üçünü red gelirse kitabınız iptal oluyor ve yeniden bir başvuru sürecine girmeniz gerekebiliyor. Diyelim ki tashih hataları bulunmadı ve eseriniz onaylandı.

Dördüncü Aşama: Resmi İşler İçin Kısa Bir Bekleyiş

Dosyanız onaylandıktan sonra KDY dosyanız için resmi başvuruyu yapıyor ve gerekli onayları alarak ISBN numaranızı hazır ediyor. Artık resmen bir kitabınız var ama baskıya hazır değil. Baskı için uzun ve yorucu bir aşama var sırada.

Beşinci Aşama: Baskı Dosyalarının Hazırlanması

Bu aşamada size öncelikli bir soru yöneltiliyor. Kitabınızı baskıya siz mi hazırlayacaksınız yoksa bir ajanstan yardım almak ister misiniz? Baskıya hazırlamaktan kasıt ise kitabınızın kapağını ve mizanpajını yani iç sayfalarını baskıya hazır hale getirmek. Eğer adobe programları olan indesing ve illüstratör hakkında bilgiye sahip değilseniz maalesef işte bu aşamada bir miktar para harcamanız ve bir ajansla çalışmanız gerekebilir. Eğer kendiniz yapmak dilerseniz de KDY’nin hazırladığı şablonları indirerek, şablonlara uygun bir şekilde mizanpaj ve kapak tasarımını yapmanız gerekiyor. Ajansların talep ettiği fiyatlar Aşırı Yüksek Diyebiliriz. Bizim Tavsiye Ettiğimiz Şu An 2 Freelancer ile Konuşabilirsiniz. 1. Meriç Kayalı Uygun Fiyat ve Müşteri Memnuniyeti ile yapabilmektedir. 2. Buse Nur Berk İşini Temiz ve Zamanında Teslim etmeyi sever.

Editörler oldukça ilgili ve sabırlı bir şekilde baskı dosyalarınızın en iyi ve hatasız hale gelmesi için sizden birkaç kez düzenleme yapmanızı isteyebilir. Burada siz de sabırlı olun ve istenen şeyleri harfiyen yerine getirin. Merak etmeyin, artık üç kez düzenleme talebi sonrası kitap iptal edilmeyecek. E o zaman son aşamaya geçelim.

Altıncı Aşama: Son Onay ve Satışa Çıkma

Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık size baskı dosyalarınızın onaylanmasından sonra son kez emin olup olmadığınızı soruyor ve siz emin olduktan sonra birkaç güne kitapyurdu.com üzerinde satışa çıkıyor.

X planet Nara
X Planet Nara Kitaplarım’da

Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık Hakkında Bazı Sorulara Cevaplar

Kitabım Kaç Paraya Satılacak?

Kitabınızın fiyatını siz belirleyemiyorsunuz. Sayfa sayısına ve renkli sayfa bulunup bulunmaması durumuna göre ücret otomatik olarak belirleniyor. Siz sadece kendi %50 payınızdan indirim sağlayarak insanların daha ucuza temin etmesini sağlayabilirsiniz.

Kendi Kitabımı Satın Mı Almam Gerekecek?

Evet ama normal fiyattan değil tabi. Örneğin kitabınızın fiyatı 10 TL olarak belirlendi ve satışa çıktı. Siz kendi kitapyurdu.com hesabınızla giriş yapıp kitabınızdan sipariş ettiğinizde -sayı bir de olsa yüz de olsa- %50 indirimle 5 liraya alacaksınız. Bu indirim aslında sizin telif payınız: Kendi satın aldıklarınızdan telif payı ödenmeyecek anlamına geliyor bu durum.

Baskı Kalitesi Nasıl?

Anlık basıldığı için baskısı normal kitaplardan farklı olacak mı korkunuz sakın olmasın. Normal bir sistemle basılan kitaplardan hiçbir farkı olmamakla birlikte birçoğundan daha kaliteli olduğuna garanti verebilirim.

Satışları Takip Edebiliyor Muyum?

Evet, KDY size kitabınızdan kaç tane satıldığını ve hatta hangi ilden satın alındığını gösteren bir panel sunuyor. Buradan tüm satışlarınızı ve vergi sonrası payınıza düşen telif ücretini takip edebilirsiniz.

Telif Ücretimi Nasıl Çekebiliyorum?

Kitaplarınızın satışından doğan telif ücretini 100 lira tamamlandıktan sonra çekebiliyorsunuz diye biliyorum. Ama illa ki bir Yapı Kredi hesabınız olmalı. Sisteme hesap bilgilerinizi girdikten sonra KDY otomatik olarak ödemeleri aktarıyor zaten.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: